teczka bikera meteor2017

avatar Miejsce robienia kawy do termosu: Żyrardów. Od 2009 nakręciłem 108860.05 km z czego 15577.35 wertepami i wyszła mi mordercza średnia 16.91 km/h
meteor2017 bs-profil

baton rowerowy bikestats.pl

Czerstwe batony

2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009
Profile for meteor2017

Pocztówki zza miedzy

Znajomi bikestatsowi

Jakieś tam wykresy

Wykres roczny blog rowerowy meteor2017.bikestats.pl

Kalendarium

  • dystans 72.60 km
  • 14.30 km terenu
  • czas 04:22
  • średnio 16.63 km/h
  • rekord 30.80 km/h
  • rower Wrześniowy Rower
  • Jazda na rowerze
współrowerzyści ma wycieczce:

Zakończenie Zimowego Sezonu Rowerowego

Sobota, 21 marca 2015 · dodano: 23.03.2015 | Komentarze 5

Jako że już oficjalnie zaczęła się wiosna, kończymy zimowy sezon rowerowy, a zaczynamy wiosenny...

Pierwszy stopik na trasie, czyli w Puszczy Mariańskiej pod kościołem. Po pożarze w 1993 ostał się ino jego mały fragment (zdjęcie archiwalne można obejrzeć tutaj: link). Akurat dzieciaki miały zajęcia plastyczne i rysowały kościół, kręcił się też proboszcz... skorzystałem z okazji i zweryfikowałem informacje o darach dla klasztoru od Sobieskiego wracającego spod Wiednia i ponoć faktycznie jest nakrycie dla konia (czaprak) pochodzące z łupów, ale akurat obecnie jest w renowacji.

Kolejny stopik - dworek w Lisowoli, a z akcentów wiosennych kotki lezczynowe.




Kolejny stopik (z porządną rozwałką na schodkach!) w Białej Górze... klimatyczne ruiny, tylko pytanie co to jest? Na mapie z 1937 nic tu nie ma. Z pomocą mogą przyjść informacje z tablicy informacyjnej przy Domu Opieki w Wycześniaku. Otóż pobliski folwark Wycześniak (na tej mapie z 1937 Fw. Żerań) w w 1932 roku przejmuje  Żerański i buduje tutaj chlewnię, owczarnię, stajnię, parowozownię, elektrownię wodną...  być może więc część z tych obiektów powstała nie w kompleksie głównym folwarku, tylko nieco dalej (może owczarnia?), wtedy ten teren nie był całkowicie zalesiony...to by też tłumaczyło dlaczego nie ma tego jeszcze na mapie. Strumyk który płynie w wąwozie poniżej ruin mógł być kiedyś spiętrzony, bo jest tam resztka jakby grobli, może jakiś to ta elektrownia wodna (aczkolwiek w samym Wycześniaku jest trochę większy strumień i też ze stawami).

Co dalej? W czasie II wojny folwark stacjonowali tutaj Niemcy i ponoć też prowadzili działalność rolniczą... może to oni wybudowali te budynki? Możliwe też że powstały po wojnie, kiedy folwark został upaństwowiony. Od 1958 przejmuje go Spółdzielnia Samopomoc Chłopska i od 1965 prowadzony jest tutaj istniejący do dziś Dom Opieki. Są tu też organizowane zielone i białe (a co to? to od Białej Góry?) szkoły.






lavinka forsuje strumyk metodą "na kozicę" (górską? nie, morską!)




Po drodze piochy i skrzynka... mieliśmy głupawkę z mchem (szczegóły w fotologu)



Kolejny cel naszej wycieczki, jesteśmy w dolinie Rawki i przebijamy się do grodziska (mazowieckiego)



Oto jest! Kolano Rawki i grodzisko Dzwonkowice!




No i kolejna rozwałka




Forsujemy Rawkę i jedziemy do grodziska w Starej Rawie







Tutaj zrobiłem mały rekonesans... otóż jakiś czas temu znalazłe to zdjęcie (źródło).



No tak, cmentarz z I wojny nad Rawką, zdjęcie z 1941... ale gdzie? Zza chałup wystaje kościół. Drewnianych kościołów nad Rawką nie jest dużo, a pasuje tylko jeden, właśnie ten w Starej Rawie (jest jeszcze w Boguszycach, ale odpada, bo ma dach jednokalenicowy).  Niestety nie za bardzo da się zrobić takie zdjęcie, bo dużo krzaków, a chałupy wyższe. Znalazłem jedno miejsce skąd da się zrobić podobną fotkę, ale oryginalny kadr był chyba z punktu nieco na zachód.




I jeszcze jedno - sygnaturka jest nieco inna, ale może ją  wymienili na większą gdy kryli dach blachą. Na wszelki wypadek rzuciłem okiem na kościoły które znajdują się w pewnej odległości od rzeki, ale też nie znalazłem nic co by pasowało.

Edit: wygląda jednak że to kościół murowany w Bolimowie (tylko że mi wyglądał na zdjęciu na drewniany i tylko takie sprawdzałem), a cmentarz istniejący do dziś we wsi Kolonia Bolimowska Wieś.



Kawałek za Starą Rawą trafiamy na gong... z szyny kolejowej. Po drodze nieco później widzieliśmy drugi taki gong z metalowym młoteczkiem przyczepionym obok na łańcuchu.



Kolejny stopik w ruinach gospodarstwa - w krzakach kamień młyński (na przedwojennej mapie jest tu wiatrak), jeden ceglany budynek z reperem i piwniczka.




Na koniec jeszcze cyklogrobbing. Cmentarz ewangelickiw lesie pod Franciszkanami i Podfranciszkanami. Ani jeden nagrobek z inskrypcją się nie zachował. Wydaje mi się, że kiedyś już tu byłem, ale nie pamiętam na 100%







Komentarze
meteor2017
| 14:21 wtorek, 31 marca 2015 | linkuj Cmentarzy z takimi płytami było sporo... alet kościół faktycznie chyba ten bolimowski. Ten ze zdjęcia wyglądał mi na drewniany i takie tylko sprawdzałem

Teraz sprawdziłem i faktycznie wygląda mniej więcej tak jak ten ze zdjęcia (znaczy ma mniej więcej taką sygnaturkę), jest co prawda dosyć daleko ale też jest odpowiednio większy, no i teraz nie ma szans zrobić takiego zdjęcia, bo za dużo zdjęć po drodze. Poza tym lokalizacja chałup się zgadza, no i sam cmentarz wygląda tak właśnie :-)
grrrzz | 18:45 poniedziałek, 30 marca 2015 | linkuj Sto lat tam nie byłem, ale myślę, że ten cmentarz na zdjęciu NAC znajduje się w Bolimowskiej Wsi. Układ płyt nagrobnych pasuje, żywopłot jest podobny, a wieża w oddali to najprawdopodobniej kościół p. w. Św. Trójcy w Bolimowie.
meteor2017
| 22:50 poniedziałek, 23 marca 2015 | linkuj Ojtam, ojtam... pomyliłem klasztory - marianów z Puszczy z klaryskami z Miedniewic ;-)
Gość wariag | 14:39 poniedziałek, 23 marca 2015 | linkuj Ze skruchą wyjawię, że nie wiedziałem iż klasztor jest rodzaju żeńskiego ... ech, pora umierać :(
lavinka
| 14:27 poniedziałek, 23 marca 2015 | linkuj Widzę, że załapałam się jako trzeci plan do zdjęcia z kubkiem ;) Szkoda, że forsowanie rzeczki się rozmazało, ale pal sześć. Na cmentarzu ewangelickim kamień z dziurą na krzyż przegapiłam. W sumie niezły patent.
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz dwa pierwsze znaki ze słowa enera
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]