teczka bikera meteor2017

avatar Miejsce robienia kawy do termosu: Żyrardów. Od 2009 nakręciłem 110567.05 km z czego 15845.25 wertepami i wyszła mi mordercza średnia 16.93 km/h
meteor2017 bs-profil

baton rowerowy bikestats.pl

Czerstwe batony

2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009
Profile for meteor2017

Pocztówki zza miedzy

Znajomi bikestatsowi

Jakieś tam wykresy

Wykres roczny blog rowerowy meteor2017.bikestats.pl

Kalendarium

  • dystans 19.25 km
  • 8.60 km terenu
  • czas 01:07
  • średnio 17.24 km/h
  • rower Wrześniowy Rower
  • Jazda na rowerze

Na jagody przed deszczem

Czwartek, 13 czerwca 2024 · dodano: 09.10.2024 | Komentarze 8

Robalem dnia został szkarlik zielony. W tym roku mam szczęście do tych pająków, to już trzeci czy czwarty spotkany, a zwykle jak jednego w ciągu roku znajdę, to jest dobrze. Dwa dni wcześniej udało mi się po raz pierwszy spotkać samca (obok była też samica - fotki w tym wpisie), a teraz trafił się osobnik młodociany.



Zielone na zielonym, czyli akrobacje na źdźble trawy.




Tym razem wypad tylko do pobliskiego lasu, by zdążyć przed deszczem. Ale i tam miałem sprawdzić jak tutaj z jagodami. W zasadzie już jadąc bałem się, że coś mnie dorwie, ale ostatecznie prognozy się sprawdziły i wróciłem na sucho... choć ledwo mi się udało.



Bociany w poszukiwaniu czegoś do chapnięcia.



Miałem nadrabiać zaległości, a one narastają, bo siedzę w grzybach... kolejne kursy do lasu, potem gotowanie, no i jedzenie.

A tu czerwcowy podgrzybek się trafił, nawet ze trzy, ale reszta robaczywa.



Niecierpek pospolity, nasz jedyny rodzimy niecierpek. Na przykład taki często spotykany niecierpek drobnokwiatowy jest gatunkiem obcym i do tego inwazyjnym, faktycznie masowo rośnie na poboczach leśnych dróg.



Zadziwiająco dużo owoców na krzakach jagody bagiennej.



W mojej ulubionej w tym lesie miejscówce na czarne jagody nie było źle jak na ten rok, dało się trochę uzbierać... ale oczyściłem co lepsze krzaki z owoców i drugi raz już nie ma co tu przyjeżdzać.



W zasadzie to znów mogę napisać, że więcej motylków niż jagód i znów te same motyle w jagodzinach się trafiły... z wyjątkiem metallicany, widać w tych rejonach nie występuje.

Były za to sparowane oblaczki granatki - samiec z lewej, samica z prawej.



Taki maluszek, znany z poprzedniego jagodoszukania.



I kolejny, również mały, ale ciut większy - galonówka ostrężyca vel białoplamica leśniczka.



Tu też jest - jak widać, a może nie widać, na korze świetnie się maskuje.



Jakby komu nie udało się go wypatrzeć, to daję zbliżenie na motylka.



Cefis borówczak też był.




- Ten motyl nie jest martwy, on śpi. O poruszył się!
- Wcale nie, to pan szturchnął liść.

Autentycznie wyglądało to jak w skeczu o papudze. Znalazłem motyla leżącego na liściu, wyglądał na martwego. Skorzystałem z okazji i zrobiłem mu sesję zdjęciową, trochę ruszałem liściem, przesuwałem motylka... w pewnym momencie miałem wrażenie, ze się poruszył, ale nie byłem pewien. Dopiero gdy mi spadł z liścia i próbowałem go ponownie umieścić w jakimś fotogenicznym miejscu, motyl się nieco zaktywizował i okazało się że jednak jest żywy.




Łada dwukropka, motyl którego ostatnio spotykałem prawie za każdym razem, ale nigdy w dużych ilościach. Zazwyczaj jednego-dwa, rzadko trzy lub cztery.

awers



rewers



Motylki prawdopodobnie z rodzaju Wątlak i Krocznik. Jest sporo gatunków o podobnym wzorze skrzydełek i do tego jest spore zróżnicowanie nawet między osobnikami jednego gatunku. Przykładowo, na poniższych zdjęciach mogą być motyle z trzech gatunków, albo różnie wybarwione osobniki z jednego lub dwóch gatunków.





Nieco wyblakły wachlarzyk



I wachlarzyk z innego gatunku



Galonówka srebrnica



Strzępotek ruczajnik na skraju lasu



Jest trędownik, to jest i kapturnica



A to domek jakiejś koszówki, też motylka



Nie do końca zidentyfikowany robal (edit: Zgarb rogaty - pluskwiak z rodziny zgarbkowatych)




Zacząłem od pająka, to i pająkami zakończę



O, tu coś mieszka




Ten kokonik to też pewnie pajęczy, ale pewności nie mam.






Komentarze
meteor2017
| 21:21 sobota, 12 października 2024 | linkuj @dornfeld - u nas zasadniczo też wymroziło lub wysuszyło... w większości miejsc pusto, trzeba było się naszukać, by znaleźć jakąś miejscówkę, gdzie dało się coś uzbierać.
dornfeld
| 19:58 sobota, 12 października 2024 | linkuj U nas jagód nie było w tym roku, wszystko wymroziło na wiosnę.
meteor2017
| 21:58 czwartek, 10 października 2024 | linkuj @huann- normalnie technologia stealth ;-)

Problem w tym, że działa bardzo lokalnie, jak maskuje na korze, to na trawce już nie bardzo. I na odwrót. Jakby maskowało w Puszczy Bolimowskiej, to na Pustyni Błędowskiej niekoniecznie... Amerykanie próbowali opracować uniwersalny wzór maskujący, który maskowałby wszędzie i wyszło im coś co nie maskowało nigdzie ;-)
huann
| 20:55 czwartek, 10 października 2024 | linkuj Jakbyśmy mieli takie maskowanie w '39, to jednych i drugich Panie Dziejaszku pogonilibyśmy za morze (jedno i drugie)!
meteor2017
| 13:03 czwartek, 10 października 2024 | linkuj @huann - śledziłem go jak leci i widziałem gdzie wylądował... po czym nie mogłem go znaleźć ;-P Jak robiłem ten wpis, to też musiałem się posiłkować zbliżeniową fotką, by go znaleźć i też ciężko było.

@Marecki - fajny jest, ja to w ogóle lubię zielone pająki... choćby dlatego, że są łatwe do identyfikacji ;-)

@Trollking- no, przetrwałem jakoś te upały, to powoli wychodzę z hibernatora, tyle że teraz wpadłem w grzyby jak podgrzybek w marynatę ;-) Może nie ucieka, tylko bryka sobie po wzburzonej łące.
Trollking
| 01:27 czwartek, 10 października 2024 | linkuj Jezusie, wskrzesiłeś Łazarza! :)

A na tej chmurnej fotce widzę uciekającą owcę, która o czymś myśli :)
huann
| 20:21 środa, 9 października 2024 | linkuj Jak Ty wypatrzyłeś tego na korze? Ja go nawet ledwo widzę na zbliżeniowej focie!
Marecki
| 16:24 środa, 9 października 2024 | linkuj Jak zwykle masa spotkań z mikro świata,. Tego Zielonego miałem kiedyś na ogródku..
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz trzy pierwsze znaki ze słowa ienat
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]