teczka bikera meteor2017

avatar Miejsce robienia kawy do termosu: Żyrardów. Od 2009 nakręciłem 108816.95 km z czego 15571.85 wertepami i wyszła mi mordercza średnia 16.91 km/h
meteor2017 bs-profil

baton rowerowy bikestats.pl

Czerstwe batony

2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009
Profile for meteor2017

Pocztówki zza miedzy

Znajomi bikestatsowi

Jakieś tam wykresy

Wykres roczny blog rowerowy meteor2017.bikestats.pl

Kalendarium

  • dystans 81.01 km
  • 16.50 km terenu
  • czas 05:03
  • średnio 16.04 km/h
  • rower Wrześniowy Rower
  • Jazda na rowerze
współrowerzyści ma wycieczce:

Skierniewice i okolice

Niedziela, 21 maja 2017 · dodano: 26.05.2017 | Komentarze 12

Nie mieliśmy za bardzo pomysłu gdzie dziś wyskoczyć i stanęło na tym że może na Skierniewice, bo jest kilka skrzynek do znalezienia, kilka naszych do sprawdzenia co z nimi i jeszcze można kościoły kontrolnie sprawdzić pod kątem pocisków (choć raczej w nich nic nie ma).

Kacza rodzinka



Konwalijka dwulistna



Dąbrówka rozłogowa



Zajrzeliśmy na cmentarz w Budach Grabskich, który jest teraz cały w konwaliach (majowych rzecz jasna, w czerwcu będzie... też w majowych). No cóż, nie bez powodu w logo Bolimowskiego Parku Krajobrazowego jest właśnie konwalia.




Poza tym na cmentarzu kwitł siódmaczek leśny



Postindustrialna Rawka





O, gong ppoż... niestety nie z pocisku, tylko z szyny kolejowej



Zapraszamy do korzystania z drogi rowerowej Skierniewice - Bolimów.

Formalnie zaczyna się kilkadziesiąt metrów dalej, bo dopiero tam znaku postawili... nie da się więc na nią wjechać bezpośrednio np. z bocznej drogi, tylko najpierw zjechać na główniejszą drogę, a dopiero potem na śmieszkę rowerową. Mimo takich utrudnień jak wysoki krawężnik z jednej strony i betonowa rynna, a potem rów z drugiej, ludzie omijają te barierki (widać trochę już wydeptaną/wyjeżdżoną ścieżkę w trawie z prawej)... partacze, żeby temu zapobiec sugeruję zastosowanie drutu kolczastego pod prądem i położenie pola minowego. Cała nadzieja w tym, że może przed Bolimowem zakończyli rowem przeciwczołgowym i wilczymi dołami.



Z cyklu kapliczki







Podczas jednego z postojów kawowo-kanapkowych okazało się że jakiś robak wlazł lavince do sakwy, toteż musiałem go wytrząsać. Była to samica oleicy fioletowej (dzięki malarz za identyfikację).



No to rzut okiem na kościoły (pocisków faktycznie nie było) - najpierw kościół wojskowy, dawniej cerkiew garnizonowa.



Tam z lewej strony jest taki krzyż, co ciekawe na zdjęciach z I wojny właśnie w tym miejscu jest cmentarz.




Oto fotka archiwalna z cmentarzem (by powiększyć kliknij w zdjęcie), cerkiew przed przebudową, przy czym zdjęcie robione z nieco innej strony niż to moje.



Na dawnym cmentarzu komunalnym, który pełnił swoją funkcję może z 20 lat, bo został zamknięty z powodów sanitarnych (znajduje się na skarpie nad zalewem.




Cmentarz wielowyznaniowy "Strzelba".




Łabędzia eskadra na wspomnianym wcześniej zalewie



Ścieżka w krzakach nad Łupią




Kościół św. Stanisława



W zasadzie znajdującego się przy nim cmentarza św. Rocha nie zwiedzamy (można tu utknąć na dłużej, a kiedyś już to trochę czasu spędziliśmy), ale parę nagrobków i tak wpada w obiektyw.

Ot przykładowo grób tobolca dla wariaga (powiększenie tego i kolejnych po kliknięciu w zdjęcie)



Grób kapitana artylerii konnej - odrestaurowany w międzywojniu, czym stosowna informacja na cokole.




A tu nagrobek wystawiony przez owego kapitana.



I kolejny kościół - św. Jakuba.




Na dziedzińcu stoi figura św. Jana Nepomucena (dawniej przed Sejmikiem Samorządowym).




A oto i wspomniany dawny Sejmik Samorządowy.



Obecnie stoi tu pomnik wdzięczności Armii Czerwonej i Wojsku Polskiemu.






Wracając zahaczamy jeszcze o kościół w Bartnikach, żeby porobić zdjęcia pocisków, bo lavinka ma lepszy zoom w aparacie. O ile ten pocisk nie budził wątpliwości.




O tyle ten był jakiś dziwny i chciałem mieć lepsze zdjęcia - na pierwszy rzut oka wydawało się, że może to pocisk podobnego kalibru co ten pierwszy, ale może z czapeczką tynku chlapniętego nań. A może nie jest to cała skorupa, tylko jej fragment... i czy w ogóle to pocisk? Z moich zdjęć nie dało się jednoznacznie rozstrzygnąć tej kwestii.



I co? Okazuje się, że to nie jest tyłk, czy bok pocisku, tylko jego czubek... i to chyba z zapalnikiem (miedziany chyba). Kaliber dosyć duży, moim zdaniem co najmniej 15cm, a bardzo możliwe że nawet sporo większy (zależy jaki fragment pocisku wystaje).




Tradycyjny stopik przy dworcu w Radziwiłłowie





- A wiesz, że jak nażresz się dmuchawców, to będziesz latał tak jak one?
- Eee, zalewasz.
- A to spróbuj.
- Mniam, mniam... khe, khe, KHE! Tego się KHE! nie da jeść KHE! w gardle staje.
- Jak nie umiesz jeść, to nigdy nie będziesz latał.

Kategoria łódzkie



Komentarze
Łukasz | 09:01 środa, 31 maja 2017 | linkuj No to następnym razem proszę nie zapomnieć, a z resztą zdaje się widzimy się za tydzień :) Rzeczywiście może ten Gr Z bardziej pasuje.
meteor2017
| 08:52 środa, 31 maja 2017 | linkuj A, bo w ostatnim momencie się zdecydowaliśmy gdzie jechać... nawet myślałem o tym, żeby dryńdnąć i zobaczyć czy jesteś, ale nagle zrobiło się późno i musieliśmy wracać żeby zdążyć odebrać Kluskę parę miejscówek też odpuściliśmy w związku z tym).

Co do zapalnika, to tak sobie przeglądam i na oko to bardziej np. Gr Z 96/04 jest podobny. Podają tam że stosowany był w pociskach 15 i 21cm co nawet pasuje do moich szacunków względem kalibru.
http://www.passioncompassion1418.com/decouvertes/english_fusees_collection_all.html#grz9604
lavinka
| 08:43 środa, 31 maja 2017 | linkuj Ja to nawet nie wiem, gdzie mam wstąpić, bo jakbym wiedziała, to bym Meteora zaciągnęła na pewno. Podeślij na prv adres i godziny "dostępności". Na pewno musimy jeszcze podskoczyć do S. reaktywować moją skrzynkę na Strzelbie, a jeszcze poligon zwiedzić, bo dawno nie byliśmy.
Łukasz | 01:04 środa, 31 maja 2017 | linkuj Byliście i nie wstąpiliście, nieładnie. Pruski zapalnik HZ 05. Wariag, gdzie można znaleźć te księgi metrykalne?
lavinka
| 19:37 sobota, 27 maja 2017 | linkuj A no tak, eee było na znak wysokości, jak zwykle źle zapamiętałam. :)
meteor2017
| 19:34 sobota, 27 maja 2017 | linkuj @wariag - no, trochę tych cerkwi się przewinęło...

@lavinka - też bym powiedział "eee", bo tam było "znak wysokości" napisane ;-)
lavinka
| 19:32 sobota, 27 maja 2017 | linkuj Co przypomina mi dzisiejszą historię z Kluską i reperem, kiedy pokazałam jej reper z orzełkiem. I Kluska się pyta:
-Orzeł Biały?
- Taak.
- A co jest napisane?
- Znak drogowskazowy.
- Eeeee.
Gość wariag | 09:12 sobota, 27 maja 2017 | linkuj Ciekawe także gdzie znajdowała się "święto Nikołajewskaja ruchoma wojskowa cerkiew" 2 batalionu strzelców o której wspomina księga metrykalna z 1886 ? Albo gdzie znajdowała się cerkiew św. Izydora należąca do 170 (181) ostrołęckiego rezerwowego pp ? Czy to były tzw cerkwie "domowe" przy koszarach albo w wynajmowanych budynkach ? Wot zagwozdka.
meteor2017
| 07:36 sobota, 27 maja 2017 | linkuj Bo tam głównie Niemcy byli pochowani, według zestawienia z lat 30. (cmentarz żołnierski przy rosyjskiej cerkwi garnizonowej) spoczywało tam 44 żołnierzy armii niemieckiej, 3 rosyjskiej i 1 austro-węgierskiej.

A to faktycznie ciekawe gdzie był ten cmentarz prawosławny
Gość wariag | 07:22 sobota, 27 maja 2017 | linkuj Dzięki za miłe sercu fotki :)
Zastanawia mnie tylko dlaczego te krzyże na starej pocztówce z cerkwią nie są prawosławne ? Z ksiąg metrykalnych cerkwi wojskowych w Skierniewicach wynika że mniej więcej do 1890 był tam jakiś cmentarz prawosławny ale nie wiadomo gdzie. Później chowano już Rosjan na cmentarzu " miejskim ogólno chrześcijańskim".
meteor2017
| 07:00 sobota, 27 maja 2017 | linkuj Co ciekawe dworzec Szymanów był bardzo podobny, niemal identyczny (ale nie przetrwał II wojny):
http://grabinaradziwillowska.blogspot.com/2016/12/brat-blizniak.html

Zresztą w Radziwiłłowie to już drugi dworzec, pierwszy został zniszczony w czasie I wojny - jest relacja angielskiej pielęgniarki jak mieli punkt opatrunkowy w domu zawiadowcy (bo dworzec już był zniszczony), to najprawdopodobniej ten co widać z lewej na zdjęciu które linkowałeś. Obecnie jest otynkowany i ma płaski dach, ale detale zdradzają że swoje lata ma... rok temu zastanawiając się, czy dałoby w nim upchnąć 300 rannych i z grubsza szacując uznaliśmy że jest to teoretycznie możliwe:
http://meteor2017.bikestats.pl/1453598,Im-dalej-w-las-tym-wiecej-mogil.html
malarz
| 04:50 sobota, 27 maja 2017 | linkuj Piękny jest dworzec kolejowy w Radziwiłłowie :)
Udany szyld kasy biletowej, jak i cały remont :)
Na tej stronie można zobaczyć jak wyglądał w 1940 roku:
http://mazowieckie.fotopolska.eu/Radziwillow/b56690,Stacja_kolejowa_Radziwillow_Mazowiecki.html
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz cztery pierwsze znaki ze słowa tyrap
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]