teczka bikera meteor2017

avatar Miejsce robienia kawy do termosu: Żyrardów. Od 2009 nakręciłem 108816.95 km z czego 15571.85 wertepami i wyszła mi mordercza średnia 16.91 km/h
meteor2017 bs-profil

baton rowerowy bikestats.pl

Czerstwe batony

2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009
Profile for meteor2017

Pocztówki zza miedzy

Znajomi bikestatsowi

Jakieś tam wykresy

Wykres roczny blog rowerowy meteor2017.bikestats.pl

Kalendarium

  • dystans 101.36 km
  • 10.50 km terenu
  • czas 05:46
  • średnio 17.58 km/h
  • rower Srebrny Rower
  • Jazda na rowerze

Przystanek Łowicz

Niedziela, 2 marca 2014 · dodano: 03.03.2014 | Komentarze 16

Poranek był mglisty, mokry, ale przynajmniej nie padało... wiał wiatr z SE, a więc w plecy, dlatego jechało się jak na skrzydłach, jedynie gdy miałem jeden krótki odcinek, gdzie musiałem wykręcić na E, poczułem że wiatr jest upierdliwy i dosyć zimny. ICM prognozował na dziś dwie górki wiatrowe, a pomiędzy nimi dołki... nie zupełnie bezwietrzne, ale jednak wiatr miał być nieco lżejszy. Miałem nadzieję że w drodze powrotnej trafię na taki właśnie dołek.

Zahaczyłem o cmentarz ewangelicki w Karolewie. Kiedy już tu byłem, ale wtedy był zakrzaczony i niełatwo było go znaleźć... po analizie napisów na nagrobkach, stwierdziłem że jest to cmentarz ewangelicki, ale z kilkoma nagrobkami z pierwszej wojny (okazało się, że słusznie). Ale potem zapomniałem gdzie natrafiłem na ten cmentarz i próbowałem go odnaleźć.. w Mistrzewicach miejscówka prawie pasowała, ale okazało się że to nie to. A tutaj jakoś ciągle nie było okazji podjechać, albo o tym zupełnie zapominałem. Dziś się udało, okazało się że cmentarz został ostatnio częściowo uporządkowany, nagrobki zebrane w jednym miejscu i ogrodzone.



Kapliczka po drodze



Dalej postanowiłem spróbować się przeprawić mostkiem na Bzurze, który znalazłem na mapach i satelicie. Zastanawiałem się czy jest przejazd i czy nie trzeba będzie się cofać do mostu drogowego... ale okazało się, że most jest, dojazd jest z obu stron i że wędkarze licznie tu zjeżdżają. Zakątek ładny, ale ze względu na obecność ludzi, zaśmiecony. A przejazd okazał się rozjeżdżony wertepiasto-błotnisty... jako klimatyczny skrócik niestety taki sobie.



No dobra, witamy w Łowiczu :-)


Podjechałem na cmentarz wojenny z 1939

A te wszystkie krzaki za nim to cmentarz prawosławny... na nim utknąłem na dłużej. Więcej zdjęć z niego w albumie, z dedykacją dla wariaga ;-)


Jadę na drugą stronę Bzury, aż tu nagle!


Park Błonie nad Bzurą

Pomnik... swoją drogą, przy pomniku są szeeerokie schody na wał, ale żadnej pochylni dla wózków nie zrobiono... no bo po co? Jak ktoś wlazł z wózkiem przy moście, to niech teraz sobie zapindala do jedynego wjazdu. Normalnie w dupach się  ludziom przewraca, chcieliby w kilku miejscach włazić i złazić z walu, myślą że to dla nich ten park zrobiliśmy.

Na wspomnianym wjeździe na wał wjeżdża szlak rowerowy i gdy dojeżdża się nim do szosy, jest kolejny zgrzyt... szlak biegnie dalej prosto wzdłuż Bzury, ale nie zrobiono nań jakiegokolwiek zjazdu... przez szosę się nie da, bo barierki, trzeba stromo w dół wałem, wyrąbaną na dziko ścieżką (ta wyrwa z prawej).

Mam też teorię odnośnie tego ślepego zakończenia, może tak jest specjalnie żeby utrudnić dostęp do ruin zamku? Bo z tymi ruinam toi jest niezły numer, sądząc z komentarzy, niewykluczone że to był lepszy przekręt (link) i lepiej o nich zapomnieć, a nie ułatwiać dojście.. Na terenie jakieś budy, jakieś budowle zrobione trochę po partyzancku, ogólnie dosyć słabo.


Wejście też jest w dosyć głupim miejscu zrobione  (to jest to po lewej)

Właściciel ustalił ceny z kosmosu (przypominam, że są to ruiny i może jakaś ekspozycja w nowowybudowanym budynku), chyba po to żeby nikt nieproszony mu się po terenie nie kręcił. No dobra, a o zamku poro informacji jest tutaj.

A teraz tytułowy Przystanek Łowicz (więcej zdjęć wrzucę wkrótce na blog pocztówkowy)

I inne łowickie klimaty





Takie coś na terenie zespołu szkół

A obok kościół klasztoru Dominikanów

Na ogrodzeniu JP... Jan Paweł II?

Nie! Józef Piłsudski ;-)

Kilka łowickich reperów itp.



Jeszcze trochę murali


A tymczasem od frontu


Udało mi się złapać jakiś uliczkowy kadr bez samochodów... ale mnie w Łowiczu na tych brukach wytrzęsło!



Upamiętnienie wizyty Kościuszki w Łowiczu


Stary Rynek jest cały zamieniony w parking :-/

Jeszcze poczta konna... czynna w wolne soboty


Pod basztę niestety nie dało się bezpośrednio podejść... bo plac zabaw na którego terenie się znajduje, jest zamknięty na cztery spusty i jedną kłódkę. Co z tego że w słoneczne dni jest teraz sporo dzieciaków na placach zabaw (a nawet w dni pochmurne, wietrzne i zimne pojedyncze się bawią)... jest zima i dzieci trzeba trzymać w domu, a nie po placach zabaw włóczyć.


Wyjeżdżając z Łowicza czuję klimat węzła kolejowego (stąd tory odchodzą w czterech kierunkach), przez lub pod torami przejeżdżam 4,5 raza (pół, bo ostatni przejazd był jeden, ale tory już się rozgałęziły)... na tym wiadukcie widać, że został zbudowany na linię dwutorową, mimo że obecnie jest jeden tor.



Szukam jeszcze cmentarza pod Arkadią, którego kiedy nie udało mi się zlokalizować... chyba dlatego że ten prześwit wziąłem za skraj lasu i zawróciłem. Okazuje się, że jest to mały, użytkowany do dziś cmentarzyk mariawicki, malowniczo położony w środku lasu. Ponoć najstarszy grób jest z 1916, ja znalazłem z lat 1920. (o cmentarzu).

Stopik przy kościele w Nieborowie

Tu też wmurowali po wojnie łuski pocisków (podobnie jak w kościół w Bolimowie).

Natomiast zastanawia mnie tabliczka na ogrodzeniu kościoła... co zostało sfinansowane?

A wracając chyba jednak  załapałem się na górkę wiatrową (w Bolimowie flagi na rnku powiewały jakby bardziej niż rano). W pewnym momencie łapy tak mi zmarzły, że musiałem wyjąć z sakw i założyć zimowe, genderowe rękawiczki.



Komentarze
lavinka
| 14:34 poniedziałek, 10 marca 2014 | linkuj To z dzieciństwa to na bank krakowski, bo wtedy wszystkie dziewczynki tak od święta ubierano. Ale dostać tu w okolicy strój krakowski, to nie taka prosta sprawa.
meteor2017
| 08:34 poniedziałek, 10 marca 2014 | linkuj Hmmm, w dzieciństwie to nie wiem, ale później jako na pewno w łowickim na wsi pod Łowiczem... i to w prawdziwym łowickim, a nie jakimś cepeliowym ;-)
Gość wariag | 06:45 poniedziałek, 10 marca 2014 | linkuj Ej, a babcia nie w krakowskim stroju była fotnięta? Coś kręcicie :)
meteor2017
| 22:20 niedziela, 9 marca 2014 | linkuj Może po prostu wypożyczyć z tej wypożyczalni przy Starym Rynku?
lavinka
| 22:18 niedziela, 9 marca 2014 | linkuj Ciągnąc temat łowicki, trza by Klusce sprawić kieckę łowicką i zrobić podobne zdjęcie, jak babci w dzieciństwie :)
Gość wariag | 19:59 wtorek, 4 marca 2014 | linkuj Przypomniała mi się polka z łowickiego, którą przed prawie pół wiekiem śpiewali Ofierski i Stoor:
Przyszedł Jasiu do Małgosi
Żeby jemu dała cosi
Oj nie ma nie ma nic lepszego
Jak ta polka z łowickiego.
Gość wariag | 21:40 poniedziałek, 3 marca 2014 | linkuj @Biała - hmm, może być ta i ta. Ale wg mnie raczej Podlaska w guberni siedleckiej. Tam już była baza koszarowa i wcześniej i później. W Rawskiej nie stacjonowała żadna formacja wojskowa w dłuższym okresie. Może tylko sporadycznie w okresie "bezporiadkow".
meteor2017
| 21:28 poniedziałek, 3 marca 2014 | linkuj O, a już miałem pisać że w 1915 Łowicz cały czas był w rękach niemieckich, więc nawet jeśliby go tu pochowali to wątpliwe czy by taki nagrobek dostał ;-) Jeśli o Wielką Wojnę to bym obstawiał raczej sierpień - trudno mi dokładnie powiedzieć jak daleko dotarły podjazdy niemieckie, ciągłej linii frontu jeszcze nie było. Z notek wynika że byli w Płocku, Głownie, Koluszkach. Mam też coś o potyczce pod Łyszkowicami, a to jest na wschód od Głowna, a na południe od Łowicza... w każdym razie niedaleko Łowicza.

Druga możliwość to październik 1914. Potem pod koniec bitwy łódzkiej walki docierając w pobliże Łowicza w drugiej połowie listopada... do Łowicza Niemcy wkraczają 17 grudnia.

Tam widzę że w 1877 Artbrygada jest przeniesiona do Białej... Podlaskiej, czy Rawskiej?
Gość wariag | 21:00 poniedziałek, 3 marca 2014 | linkuj @2 Grenad. Artbrygada - wszystko jasne :) Z powyższego linku wynika, że w latach 1866-77 stacjonowała w Łowiczu.
Gość wariag | 20:55 poniedziałek, 3 marca 2014 | linkuj @2 Grenad. Artbrygada - ciężka sprawa :( Walczyła w składzie 4 Armii, która tajnym rozkazem z maja 1915 została przekazana Frontowi Pn-Zach. Skoro rozkaz tajny to nie dziwota, że jak głupi uszukałem się na ruskich portalach i nic nie znalazłem. Na wszelki wypadek link dla przyszłego pokolenia historyków - niech ta se szukają czy ona wojowała pod Łowiczem ;) Ja pasuję.
http://www.antologifo.narod.ru/pages/list/histore/ist2GRabr.htm

Mam natomiast inną teorię. Otóż w 1863 w tych okolicach działała 2 Dywizja Grenadierów a w jej składzie właśnie 2 artbrygada. W Skierniewicach stacjonował np 5 Kijowski Pułk Grenadierów. Może w Łowiczu kwaterowali artylerzyści, a nagrobek podpułkownika pochodzi z tego właśnie okresu?
lavinka
| 19:24 poniedziałek, 3 marca 2014 | linkuj Bardzo mi się podoabją klimaty łowickie w Łowiczu. W ogóle, trza machnąć jakąś łowicką skrzynkę z etnodesignem, albo choć trochę w naszym stylu. Tylko nie mam pomysłu, jak to ugryźć.
meteor2017
| 18:23 poniedziałek, 3 marca 2014 | linkuj @pomnik JP - tam po bokach są dwie nowe tablice, jedna ze szlakiem bojowym 10pp 1918-1920, a druga w 1939
meteor2017
| 18:21 poniedziałek, 3 marca 2014 | linkuj @cmentarz prawosławny - to widzę, że ci zabiłem ćwieka tymi nagrobkami z jednostkami wojskowymi ;-) Ale może oprócz stałego punktu stacjonowania, jednostki bywały okresowo lokowane gdzie indziej? Może np. przy napiętej sytuacji w Królestwie Polskim, albo sytuacji międzynarodowej i część jednostek przerzucano bliżej granicy?

- 2 Grenadierskia Brygada Artylerii - gdyby udało się ustalić gdzie operowała w czasie Wielkiej Wojny, to byłyby jakieś poszlaki czy faktycznie z tego okresu.... swoją drogą, ciekawe czemu nie ma daty.

- córka kapitana sztabowego 2 Batalionu - ostatnia cyfra może być wątpliwa... może być 0, ale 6 też wchodzi w grę (przy okazji do sprawdzenia), ale to niewiele zmienia wobec tej 5 ;-)

- szpital wojskowy - no cóż, w końcu to była strefa wojny

a tak w ogóle, to tam były jakieś prace porzędkowe, mam nadzieję że będą kontynuowane, część z przewróconych nagrobków po odwróceniu może być jeszcze do odczytania.
Gość wariag | 17:33 poniedziałek, 3 marca 2014 | linkuj @pomnik Dziadka - a na nim odznaka 10 pułku piechoty, który w okresie międzywojennym stacjonował w Łowiczu (prócz III batalionu skoszarowanego w Skierniewicach)
Gość wariag | 17:21 poniedziałek, 3 marca 2014 | linkuj Cmentarz prawosławny:

- nagrobek sędziego pokoju miasta Łowicz
https://picasaweb.google.com/107599009386375272083/CmentarzPrawosAwnyWOwiczu?authkey=Gv1sRgCKakitOou42KUA&noredirect=1#5986579399089679938

- zastanawiam się czy ten nagrobek podpułkownika 2 Grenadierskiej Brygady Artylerii nie jest z czasów Wielkiej Wojny? W czasach pokojowych stacjonowała w guberni moskiewskiej, hmm, zagwozdka ...
https://picasaweb.google.com/107599009386375272083/CmentarzPrawosAwnyWOwiczu?authkey=Gv1sRgCKakitOou42KUA&noredirect=1#5986579916792600242

- no to wiemy, że w lipcu 1863 w Łowiczu funkcjonował szpital wojskowy (coś większego zatem niż lazaret)
https://picasaweb.google.com/107599009386375272083/CmentarzPrawosAwnyWOwiczu?authkey=Gv1sRgCKakitOou42KUA&noredirect=1#5986579964026972546

- tu już kompletna zagwozdka bo w 1850 2 Batalion Strzelców stacjonował w gorodie Pokrow a dopiero w 1865 przeniesiono go do Skierniewic :(
https://picasaweb.google.com/107599009386375272083/CmentarzPrawosAwnyWOwiczu?authkey=Gv1sRgCKakitOou42KUA&noredirect=1#5986580674601908098
Gość wariag | 16:29 poniedziałek, 3 marca 2014 | linkuj O, wielkie dzięki za cmentarz prawosławny :)
A co do niemieckiego nagrobka z 1915 to trafiłeś na "kandydata teologicznych i filologicznych nauk" a zarazem chorążego (sądzę że jednak rezerwy) 61 pułku piechoty. Niezłe znalezisko.
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz dwa pierwsze znaki ze słowa zycia
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]