teczka bikera meteor2017

avatar Miejsce robienia kawy do termosu: Żyrardów. Od 2009 nakręciłem 108816.95 km z czego 15571.85 wertepami i wyszła mi mordercza średnia 16.91 km/h
meteor2017 bs-profil

baton rowerowy bikestats.pl

Czerstwe batony

2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009
Profile for meteor2017

Pocztówki zza miedzy

Znajomi bikestatsowi

Jakieś tam wykresy

Wykres roczny blog rowerowy meteor2017.bikestats.pl

Kalendarium

  • dystans 7.47 km
  • 4.00 km terenu
  • czas 00:40
  • średnio 11.21 km/h
  • rower Srebrny Rower
  • Jazda na rowerze
współrowerzyści ma wycieczce:

Na łąki nie zobaczyć komety

Środa, 22 lipca 2020 · dodano: 09.08.2020 | Komentarze 10

Któregoś wieczoru wybraliśmy się na łąki za miastem poobserwować niebo. W zasadzie chcieliśmy zobaczyć kometę C/2020 F3 (NEOWISE), ale się nie udało... trzeba było wcześniej spróbować, ale albo nie było odpowiednich warunków do obserwacji, albo nie mieliśmy okazji ruszyć z Kluską na obserwację. Teraz też idealnie nie było, bo jednak była niewielka ilość chmur, które utrudniały obserwację. W następnych dniach udało się upolować kometę i to z balkonu (przed okresem gorszej pogody nie było takiej możliwości), ale była widoczna tylko głowa i do tego dopiero przez teleskop.

Ale mimo wszystko wycieczka była całkiem udana, obserwowaliśmy Jowisza z księżycami galileuszowymi, Saturna i  jego pierścienie, gwiazdy, Księżyc... mejscówka przetestowana na przyszłość (zwłaszcza gdy będzie się wcześniej robić ciemno). Najśmieszniejsze było to, że Kluska zaczęła się robić śpiąca zaraz po 22ej i niedługo nam zasnęła na kocyku i potem musieliśmy ją śpiącą holować do domu. Normalnie w domu to ciężko ją zagonić do łóżka przed 23, nie ma to jak na świeżym powietrzu.

lavinka rozstawia teleskop, a lewej strony zachodzi Księżyc.





Kluska gra na harmonijce



Kluska gra na fujarce



Jowisz był gwiazdą wieczoru (gwiazdą błądzącą). Księżyce galileuszowe ładnie się z jednej strony ustawiły. Fotki oczywiście nie mamy, ale wrzucam zrzut z ułożeniem księżyców (aktualna mapka z księżycami Jowisza dostępna jest na stronie Sky & Telescope). W odbiciu lustrzanym, czyli tak jak widzieliśmy w teleskopie.



A taki rysunek odkryliśmy kilka dni później na pudełku z okularami do teleskopu.



To zaś rysunek poglądowy z porównaniem wielkości naszej gwiazdy głównej i Arktura. Arktur jest aktualnie pierwszą gwiazdą widoczną z naszego balkonu, wychodzimy z pokoju i mamy go wieczorem centralnie na wprost.



Kluska od dawna interesuje się Kosmosem, ale te wakacje są wyjątkowo kosmiczne... korzystając z tego zainteresowania przystąpiliśmy do zdobywania sprawności Astronoma, z tego powodu więcej czytamy popularnonaukowych książek o Kosmosie, jak i beletrystyki z tematyką kosmiczną. Oto czytam w którejś książeczce:

- "Światło z najbliższej gwiazdy potrzebuje aż czterech lat na dotarcie do Ziemi - mówimy więc, że gwiazda jest oddalona o cztery lata świetlne"
- Tata, coś tu chyba pokręcili, gdzieś czytałam, że światło leci 8 minut.
No tak! W książce użyli skrótu myślowego, przez co wyrazili się nieprecyzyjnie, przecież najbliższą nam gwiazdą jest Słońce, a nie jakaś tam Proxima Centauri.


Mamy taką fazę, że nawet tort urodzinowy był w kształcie planety i jej księżyców. Naobkoło różne sondy, łaziki (np. zbudowane z klocków Lego).




Co ciekawe, nawet NASA zrobiła Klusce prezent na urodziny i mogliśmy oglądać start rakiety, która wyniosła w kosmos misję marsjańską Mars 2020, a dokładnie łazika Perseverance z helikopterkiem Ingenuity. To był naprawdę świetny prezent, bo Kluska ma fazę na łaziki ("to są takie słodziaki, prawda?")

To jest już trzecia misja w kierunku Marsa w lipcu (ale kumulacja), pierwsza była Al Amal (orbiter wysłany przez Zjednoczone Emiraty Arabskie), a druga Tianwen-1 (chiński orbiter, lądownik i łazik).


Tak w ogóle my nie jesteśmy normalni... normalni ludzie oglądają transmisje jakiegoś meczu, a my odpalamy proste animacje z orbitami planetoid, trajektorią sondy* i kibicujemy jej by doleciała do celu ("Dawaj, dawaj, dawaj,  JEEEEEEEEST!!!)... aż lavinka powiedziała, żebyśmy się tak nie darli, bo kibole z osiedla się zlecą myśląc, że jakiś mecz przegapili.

*) - na anglojęzycznej wiki sa takie fajne gify z animowanymi orbitami planetoind i innych ciał, czy z trajektoriami sond (tutaj sonda Dawn, Westa i Ceres)



W międzyczasie wykonaliśmy własną sondę - Ladybird-1 i Klu zadecydowała że wyślemy ją do planety karłowatej Makemake.



Na spodzie logo misji Makemake 2020.



Ale na tym nie koniec, oto sonda Ladybird-2, która poleci na kolejną niezbadaną z bliska planetę karłowatą (misja Eris 2020).



ŻAK - Żukowa Agencja Kosmiczna



No i łazik, łazik koniecznie musi być! Łazik o nazwie Beetluś poleci na Ceres (misja Five O'Ceres - bo po odkryciu była uważana za piątą od Słońca planetę). Co prawda Ceres była już badana przez sondę Dawn, ale nic na niej nie lądowało, a do pasa głównego planetoid jest bliżej niż do Pasa Kuipera.









Kluska poprosiła na urodziny o jakiś ręcznie wykonany prezent astronomiczny. Przygotowałem jej więc mini książeczkę z listą i podstawowymi informacjami a aktualnie działających sondach kosmicznych, z doklejoną rozkładaną mapką... mapka poglądowa, ale starałem się żeby w miarę możliwości planety i sondy były mniej więcej w dobrym rejonie zlokalizowane wg stanu na koniec lipca (powiększenie mapki).





Komentarze
Marecki
| 18:31 poniedziałek, 10 sierpnia 2020 | linkuj Mi sie raptem udały trzy dni w połowie lipca i wpadło z tego najwięcej fotek, tak to chmury przeszkadzały..
Trollking
| 22:13 niedziela, 9 sierpnia 2020 | linkuj Niestety wiem. Dlatego tak cenię sobie rozsądne samorządy, które potrafią czynić cuda wbrew jedynej słusznej linii partii, w wielu aspektach, również tych pozwalających rozwijać się młodym w temacie edukacji. Choć i one w swojej walce się już powoli poddają. Fajnie więc, że wzięliście to na siebie.
lavinka
| 21:58 niedziela, 9 sierpnia 2020 | linkuj Akurat wiedza teraz nic nie kosztuje, książki z bibliotek, Wikipedia, tu nie mamy dużych wydatków, chyba że na papier do lepienia satelit. Ja bym chciała mieć tylko święty spokój, a niestety życie w Polsce przypomina życie na zboczu czynnego wulkanu, sam wiesz jak jest.
Trollking
| 21:44 niedziela, 9 sierpnia 2020 | linkuj Kurde, gdzieś na początku drugiego akapitu zabrakło słowa "choć" :)
Trollking
| 21:42 niedziela, 9 sierpnia 2020 | linkuj Odświeżanie wiedzy to faktycznie plus ojcostwa i macierzyństwa :) No i właśnie Wam powinno się dawać nie 500, ale 5000+, za wychowywanie dzieci, które zapewne będą w stanie coś zdziałać w przyszłości, a nie klonować mentalne glonojadztwo :)

Co prawda ani ja, ani moja żona, nie mamy potrzeby rozmnażania, jak również posiadamy wyrobione zdanie na temat sensu istnienia na świecie masy bąbelków z literkami PL w dowodzie osobistym, to zdecydowanie zaprzeczacie stereotypom :) I to jest komplement :)
meteor2017
| 21:29 niedziela, 9 sierpnia 2020 | linkuj No, Kluska wie rzeczy, których my jeszcze kilka miesięcy temu nie wiedzieliśmy ;-) Astronomią co prawda oboje się interesowaliśmy, ale nie śledziliśmy aż tak dokładnie... Była okazja uzupełnić braki. Na przykład zdążyłem zarejestrować, że Pluton jest teraz planeta karłowatą, ale dokładnie ile jeszcze i jakie obiekty wpadły do tej kategorii to nie wiedziałem.

Albo że nie tylko gazowe olbrzymy mają pierścienie, ale też na przykład planeta karłowata Haumea (to w miarę świeże odkrycie).
Trollking
| 21:15 niedziela, 9 sierpnia 2020 | linkuj Hehe :)
lavinka
| 21:08 niedziela, 9 sierpnia 2020 | linkuj Wiedzę może ma, ale my siwiejemy od jej charakteru. ;)
Trollking
| 21:01 niedziela, 9 sierpnia 2020 | linkuj Raz jeszcze napiszę, że jestem pod wrażeniem tego, jak wychowujcie córkę. Kluska jest zapewne już mądrzejsza i ma większą wiedzę niż ja teraz :)

A tak poza tym - fajne foty i modelowa kreatywność :)
lavinka
| 10:06 niedziela, 9 sierpnia 2020 | linkuj Może warto dodać, że książeczka jest bardzo minimini i np. Jowisz ma w skali ok. 1cm średnicy. Najpiękniejsza miniaturowa mapa kosmosu, a dokładniej układu słonecznego, jaką widziałam.
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz cztery pierwsze znaki ze słowa accza
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]