teczka bikera meteor2017

avatar Miejsce robienia kawy do termosu: Żyrardów. Od 2009 nakręciłem 110567.05 km z czego 15845.25 wertepami i wyszła mi mordercza średnia 16.93 km/h
meteor2017 bs-profil

baton rowerowy bikestats.pl

Czerstwe batony

2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009
Profile for meteor2017

Pocztówki zza miedzy

Znajomi bikestatsowi

Jakieś tam wykresy

Wykres roczny blog rowerowy meteor2017.bikestats.pl

Kalendarium

  • dystans 62.08 km
  • 7.30 km terenu
  • czas 03:34
  • średnio 17.41 km/h
  • rekord 34.10 km/h
  • rower Wrześniowy Rower
  • Jazda na rowerze
współrowerzyści ma wycieczce:

Jeśli dziś sobota, to jesteśmy w Wólce

Sobota, 20 sierpnia 2016 · dodano: 23.08.2016 | Komentarze 18

Tradycyjna trasa, tradycyjny krótki postój w Miedniewicach w krużgankach po 14km




I tradycyjnie cmentarz w Wólce Łasieckiej po 27km. Lejb-Gwardyjska Żyrardowska Kompania Rowerowa melduje przybycie na z góry upatrzone pozycje!

Ale pozycje trzeba było dopiero sobie wykopać - saperka lavinka w akcji. Po tym jak z wykopu wyjąłem tablice odsłonięte tydzień temu (link) i słupek, lavinka zajęła się wykopywaniem trzeciej tablicy.



A jak już się udało ją ruszyć, to zrobiłem taki ładny odcisk przy wyciąganiu (trzeba było zalać betonem, byłaby kopia).



W międzyczasie przybyła Werrona z Różowką i dziewczyny zajęły się pomiarami wału wzdłuż ogrodzenia i domierzaniem lokalizacji wykopanych płyt. Idea jest taka, żeby zaznaczyć miejsca znalezienia płyt, żeby zobaczyć jak były rozmieszczone i gdzie się skupić na szukaniu kolejnych. Początkowo myśleliśmy że chodziło o wzmocnienie wału, teraz wydaje się że mogły być użyte jako fundament do słupków (których znaleźliśmy 4, z czego co najmniej 3 stojące), które może stanowiły ogrodzenie?



Fajrant.



Hmmm, grzybki najbardziej mi wyglądały na jakiś gatunek koźlarzy (rurki szaremiąższ czerwieniał po przekrojeniu), ale 100% pewności nie miałem, więc dałem sobie z nimi spokój (zresztą i tak co najmniej w połowie robaczywe).





Mieliśmy tylko krótką kujkę i nie udało się namierzyć kolejnych płyt, ale za to ja zauważyłem kolejny wystający słupek. Widziałem go już wcześniej, ale zignorowałem, dopiero po ostatnich znalezieniach słupków się nim zainteresowałem. Tutaj chyba niestety tylko gruz, ale trzeba jeszcze będzie przeszukać ten dołek.




Wracamy do tej pierwszej dziury - narożny słupek był dobrze wzmocniony, wydobyliśmy trzy całe płyty i gruz (coś tam jeszcze siedzi w dziurze), w innym narożu wydobyliśmy cztery płyty, podczas gdy w dziurach bocznych było co najwyżej półtora płyty. tydzień temu (link)

Swoją drogą, trzeba by porównać te ułomki słupków z dziur z tymi stojącymi... założyłem że to inne, bo beton inny, bardziej chropawy, ale może po prostu bardziej zużyty bo stały na powietrzu, a te w ziemi lepiej się zachowały? Trzeb przymierzyć i porównać rozmiary, bo może i przy tych słupkach są płyty (dwa kolejne stoją przy wejściu)... jest co sprawdzać.



Z gruzu udało się tylko tyle wyłowić, ale w dziurze  tkwi  jeszcze co najmniej jeden średniej wielkości kawałek.



Pierwsze dwie płyty analizowałem, na listach strat udało się zlokalizować Karla Noiwckiego i Fr. Kirsteina (z dużym prawdopodobieństwem, że to oni). Na słońcu piasek ładnie wysechł i udało się go delikatnie usunąć z rowków (np. wydmuchując), dzięki czemu są czytelne i widać że faktycznie to był 226




A to ta trzecia płyta - Kulacka nie udało się znaleźć, ale leutnanta jak najbardziej, ale mieliśmy przy tym trochę farta.

LEUTN ROEDER V
DIESBURG DR R 20
O. KULACK 4/141
†  6/6 15




Oto wpisy z list strat, dwie z ogólnych i trzecia z pułkowej:

(link) Leib-Dragoner-Regiment Nr. 20.
Ltn. d. R. Eberhard Frhr. Roeder v. Diersburg (7. Komp.)
Ober Sasbach, Baden

schwer  verwundet

(link) Leib-Dragoner-Regiment Nr. 20.
Ltn. d. R. Eberhard Frhr. Roeder v. Diersburg
Ober Sasbach
bisher schwer verwundet, †


(link) 1. Badisches Leib-Dragoner-Regiment Nr. 20
Leutnant der Reserve
Eberhard Freiherr RÖDER VON DIERSBURG
11.03.1915 Feldlazarett Nieborow 
Inf. Rgt. 176, 35. Inf. Div.


Chociaż na tablicy była literówka w nazwisku, to znalazłem go po pierwszym członie... fart polegał na tym, że w listach poległych był pisany przez OE w nazwisku, a nie Ö jak w liście pułkowej. Pierwszy wpis to informacja o tym, że został cięzko raniony, drugi że zmarł, a w trzecim że zmarł 11.03.1915 w lazarecie polowym w Nieborowie. W Nieborowie był zdaje się jakiś cmentarz oficerski, to może i lazaret był dla oficerów.

Najbardziej zagadkowa jest ostatnia linijka... formalnie podporucznik jest na listach 20 przybocznego pułku dragonów (GenWiki), ale w jednostce zamiast informacji z którego szwadronu, albo czy ze sztabu, jest wpisany 176 pułk piechoty (GenWiki), 35 dywizja piechoty (GenWiki). No i teraz pytanie - ki diabeł? Generalnie patrząc po listach strat, pułki piechoty miały dużo większe straty niż pułki kawalerii, zwłaszcza nad Rawką gdzie obsadzały raczej spokojniejsze odcinki. Może tamten p.p. poniósł duże straty w kadrze oficerskiej i go tymczasowo do niego przydzielono?  Analizując pułkową listę strat, podobna sytuacja miała miejsce przy jeszcze kilku podporucznikach (Leutnant), porucznikach (Oberleutnant) i rotmistrzów (Rittmeister).

Ale dzięki temu wiadomo dlaczego mu tam wpisali 7 kompanię, a nie szwadron. To rozwiązuje nam też inny dylemat - skąd on tu się w ogóle wziął? Bowiem 6 dywizja kawalerii (GenWiki), w tym 20 pułk dragonów, walczyły na południe od Rawy (w rejonie Inowłodza, a potem na linii Mała Wieś - Świnice)... 176pp walczył natomiast właśnie w rejonie Bolimowa. A poza tym 141pp (jego sąsiad na tablicy) był w tej samej dywizji co 176pp.



Komentarze
meteor2017
| 19:47 czwartek, 25 sierpnia 2016 | linkuj Jako że na sądach polowych znam się jeszcze mniej niż na całej reszcie, to się nie wypowiem ;-) Jeśli tak, to miał wyjątkowego pecha, że został śmiertelnie ranny... ale na wojnie, jak to na wojnie.
Gość wariag | 10:51 czwartek, 25 sierpnia 2016 | linkuj @dragon - no pewnie że można coś jeszcze wykoncypować :) Był studentem prawa więc może odkomenderowali go do sądu polowego 176 pp ?
lavinka
| 10:36 czwartek, 25 sierpnia 2016 | linkuj Tak, zdecydowanie. To był spamerski nick z czatu, który wklepałam na szybko, byle cokolwiek, ale się faceci dosrywali, że "gorąca" to następnym razem zmieniłam na lavinka. Potem mi jakiś koleś jeszcze wymyślił lovin''K. i też mi się spodobało. Wtedy byłam Lili (Lili z Różności, ktoś pamięta jeszcze forum Dzidki na wp?), to był mój oficjalny nick, a lavinki używałam jako nicku na gazecie, żeby nie mieć cyferek i na czatach. A potem wyszło, że wszyscy kojarzą mnie jako lavinkę, a nie Lili i tak już zostało. :)
meteor2017
| 08:49 czwartek, 25 sierpnia 2016 | linkuj @huann - to ja przypomnę, że lavinka pochodzi faktycznie od lava, a nie lavina.

@wariag - wydaje mi sie to mało prawdopodobne, o tyle, że każda niemiecka dywizja piechoty miała na stanie jakiś pułk, albo i dwa kawalerii. No, czasem tylko jeden lub kilka szwadronów, nie zgłębiałem tematu, ale chyba to w przypadku później formowanych dywizji.

W przypadku 35ID byli to strzelcy konni z Grudziądza - Jäger-Regiment-zu-Pferde Nr. 4
http://wiki-de.genealogy.net/35._Division_(Alte_Armee)
http://wiki-de.genealogy.net/JägRzPf_4
huann
| 08:36 czwartek, 25 sierpnia 2016 | linkuj A specem d/s Lavy z Vulcanu byłaby Lavinka!
Gość wariag | 08:23 czwartek, 25 sierpnia 2016 | linkuj Tak, to bliskie stacjonowanie pułków w czasie wojny dało mi też do myślenia. Dlatego też prawdopodobna jest i ta wersja że został odkomenderowany do piechoty dla celów zwiadowczych wraz z jakimś niewielkim oddziałem dragonów. Być może pełnili rolę tzw kawalerii dywizyjnej (na wzór naszej armii II RP).
meteor2017
| 07:54 czwartek, 25 sierpnia 2016 | linkuj No, jakby zasypało popiołami dajmy na to taki Bolimów, to już mamy wprawe w odkopywaniu ;-) Poza tym akurat jest na miejscu ekipa archeologów (tylko żeby ich nie zasypało, bo najpierw ich będziemy musieli odkopać).
huann
| 06:37 czwartek, 25 sierpnia 2016 | linkuj @M - ale to by była atrakcja turystyczna: Wólkan Łasiecki!Już na najbliższym dworcu PKP goście by krzyczeli z kładki "Skier-nie-widzę!"
meteor2017
| 20:21 środa, 24 sierpnia 2016 | linkuj @wariag - Twoja hipoteza jest o tyle prawdopodobna, że jeden z podporuczników rezerwy ma wpisane "ab Mobilmachung beim Fußart.Rgt.14 "... ten akurat nie ma, a w lavinkowym linku jest że "przydzielony" ale nie napisane kiedy (równie dobrze mogło to nastapić w czasie mobilizacji jak i później).

Natomiast oprócz oficerów rezerwy, regularni oficerowie też czasem mają wpisaną inną jednostkę. Poza tym obie jednostki operowały mniej więcej w tym samym obszarze (+/- kilkadziesiąt kilometrów), może przypadkowa zbieżność, a może nie.

Poszedłem innym tropem - czterech dragonów ma wpisaną jednostkę lotniczą - Flieger Ersatz Abteilung/ Fliegerabteilung /FEA. Przypomniało mi się, że Czerwony Baron też zaczynał wojnę w kawalerii, a potem dopiero trafił do lotnictwa - tutaj jest lista strat lotników:
http://www.denkmalprojekt.org/verlustlisten/vl_luftstreitkraefte_wk1.htm

Tam też mają wpisane inne jednostki (praktycznie cały przekrój armii niemieckiej), sprawdziłem Richthofena, ale ten nie ma wpisanej żadnej innej jednostki. Sprawdziłem tych czterech oficerów z 20 pułku dragonów i trzech z nich jest na tych listach, jeden z nich bez wpisanej jednostki, ale dwóch ma wpisane Lb.Dr.R. 20 (wniosek że mają wpisaną jednostkę z której trafili do lotnictwa).

Moim zdaniem możliwe że zmobilizowali go do 176IR, ale jest spora szansa że został tam przeniesiony później, jak wspomniałem być może pułk poniósł duże straty i miał braki w kadrze oficerskiej. Chyba że wymyslimy coś jeszcze innego :-)
lavinka
| 20:12 środa, 24 sierpnia 2016 | linkuj To dobrze, bo wysłałam priva z ogólną wiadomością i datą śmierci założycielowi profilu.
meteor2017
| 19:57 środa, 24 sierpnia 2016 | linkuj @huann - wypluj to skojarzenie! Jeszcze tylko wulkanu nam tam trzeba ;-)
@lavinka - zbyt dużo danych jest zbieżnych, żeby to nie był ten ;-)
@wariag - też mi się osty z westami mylą ;-)
Gość wariag | 18:13 środa, 24 sierpnia 2016 | linkuj Sorry, zachodniopruskiego a nie wschodniopruskiego.
Gość wariag | 16:06 środa, 24 sierpnia 2016 | linkuj Skoro ppor rezerwy to w 20-tym dragonów służył w czasie pokoju a podczas wojny zmobilizowano go do 176 pp.
Gość wariag | 16:04 środa, 24 sierpnia 2016 | linkuj Bardzo możliwe. Student prawa, podporucznik rezerwy 20 pułku dragonów, zmobilizowany do 176 pp (wschodniopruskiego).
lavinka
| 15:56 środa, 24 sierpnia 2016 | linkuj Słuchajcie, a może to ten? https://www.geni.com/people/Ernst-ROEDER-V-DIERSBURG/6000000004097627206

urodzony "31 stycznia 1893
Birthplace: Hochfelden Gemeinde Obersasbach Bei Achern,77880,Ortenaukreis Rgbz. Freiburg,Baden-Württemberg,DEUTSCHLAND,, Ortenaukreis Rgbz. Freiburg, DEUTSCHLAND
Death: Died 11 marca 1915 in POLEN?"
Gość wariag | 14:51 środa, 24 sierpnia 2016 | linkuj @dragon - w takich przypadkach trzeba pamiętać o tym, że oficerowie i żołnierze służący podczas pokoju w pułku X podczas mobilizacji mogli być powołani do pułku Y. Proszę oto "świeży" przypadek dotyczący ułana pułku Jego Wysokości z Warszawy zmobilizowanego do jakiegoś bliżej nieokreślonego pułku huzarów.

http://www.sammler.ru/index.php?showtopic=167204

Z sentymentu do starego pułku dał się sfotografować z odznaką swojego starego pułku choć botinki ewidentnie na nim huzarskie. To przypadek z armii carskiej ale prawdopodobnie podobnie było też u Niemców. Ja sądzę że ten 20-ty dragonów to macierzysty pułk oficera, który w czasie wojny został przeniesiony do pułku piechoty. Co 20-ty dragonów gwardii to nie "jakiś tam" 176 pp.
huann
| 13:49 środa, 24 sierpnia 2016 | linkuj Prawdziwi z Was ostatnio Wólka-nolodzy!
lavinka
| 21:18 wtorek, 23 sierpnia 2016 | linkuj Stawiam taktyczną kropkę obserwatora.
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz cztery pierwsze znaki ze słowa gowdu
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]